Nazwa kategorii a strategia marki.

Nazwa produktu jest znaczącym elementem jego istnienia na rynku – to strategi marki. Bardzo ciekawym przykładem marketingu pośredniego jest „Ultrabook”, nazwa produktu wymyślona przez firmę Intel dla klasy komputerów, których Intel bezpośrednio nie produkuje. Innowacyjna strategia marki pozwala firmie na budowanie pozycji rynkowej.

Strategia marki – nowa kategoria produktu

Nie każdy laptop można nazwać ultrabook’iem. Aby nazwa produktu była przy nim używana, musi on spełniać odpowiednie kryteria i wymogi określone przez firmę Intel. To dośc sprytna strategia marki. Bo do producenta procesorów należy ta „marka wspólna” i na zasadach licencji użycza jej firmom produkującym sprzęt z procesorami marki INTEL. Strategia marki wymaga aby nazwa produktu była zastrzeżona przez firmę Intel jako znak towarowy, co daje firmie pełną kontrolę nad całą mikro kategorią. Aby na ultrabooku mogła pojawić się taka nazwa produktu, urządzenie musi spełniać kilka wymogów. Po pierwsze i najważniejsze, komputer musi być zbudowany na bazie energooszczędnego, niskonapięciowego procesora Intel Core. Tu oczywiście jest klucz do strategii marki. Nazwa produktu, prawnie chroniona – jest przez firmę lansowana. Promują ją także firmy używające tej producenci komputerów. Drugim warunkiem stosowania nazwy produktu ultrabook jest waga komputera, która nie może przekraczać 1,4 kg, oraz jego grubość – ultrabook musi mieć mniej niż 2,1 cm grubości. Aby budować wizerunek ultrabooka określono także inne parametry techniczne, takie jak na przykład: działanie na akumulatorze od 5 do 8 godzin oraz funkcja szybkiego wychodzenia z trybu uśpienia komputera. To zawęża liczbę urządzeń, przy których nazwa produktu ultrabook może być użyta. Taka strategia marki dodatkowo nobilituje. Cechy ultrabooka są lansowane i stają się faktycznie synonimem pewnego typu urządzeń. Pojawiła się także oddzielna kategoria rankingów, które porównują tylko ultrabooki. Na koniec warunek estetyczny – ultrabook ma mieć elegancką, solidnie wykonaną obudowę. Estetyka to także wizerunek i strategia marki.

Strategia marki a walka o rynek

Wszystkie cechy których wymaga Intel są oczywiście ściśle dopasowane do procesorów, które firma nam oferuje. Strategia marki wyznacza kierunki rozwoju grupy produktów. Odbywa się to oczywiście we współpracy z producentami. Podobny model zastosował Google z systemem operacyjnym Android. Oprogramowanie jest otwarte, mogą je stosować wszystkie firmy produkujące urządzenia mobilne. Ale nazwa produktu musi się w specyfikacji pojawić. Co więcej, systemy operacyjne nie jest to główne pole zarabiania Google –  ale wspiera rozwój środowiska biznesowego, w którym istnieją główne produkty firmy czyli wyszukiwarki internetowe i przede wszystkim reklamy. Strategia marki jest podobna do Intela, ale obszary wspierania rynku inne.

Strategia marki a konkurencyjność

I tu warto zauważyć, że ultrabooki mają konkurenta, a mianowicie tablety i smartfony. Ultrabook z założenia łączy cechy lekkości i mobilności z funkcjami wydajnego komputera. Klasa ultrabook została z pompą pokazana podczas targów Computex 2011 oczywiście przez promującą takie komputery i swoje procesory firmę INTEL. Strategia marki i wprowadzenie ultrabooków na rynek ma być procesem wielofazowym. Rozwój ultrabooków powiązany jest z wejściem na rynek kolejnych generacji niskonapięciowych procesorów Intela przeznaczonych do ultramobilnych zastosowań. Jak podaje Intel :

faza 1 w roku 2011 – architektura Sandy Bridge
faza 2 w roku 2012 – architektura Ivy Bridge
faza 3 w roku 2013 – architektura Haswell

Strategia marki jest powiązana z harmonogramem rozwoju produktu – architektury procesora. Ultrabook jest inicjatywą marketingową o funduszu 300 milionów dolarów. Strategia marki i sama idea ultrabooka wynika z załamania rynku PC, na którym Intel był liderem. Taka strategia marki ma być także narzędziem walki przeciwko rosnącej konkurencji komputerów typu tablet. Tablety są bowiem napędzane przez konkurencyjne procesory ARM. Architektura ARM (Advanced RISC Machine) jest 32-bitową architekturą. Rdzenie ARM są szeroko stosowane w systemach wbudowanych i systemach o niskim poborze mocy. Ich architektura jest bardzo energooszczędna. Tak więc poza działaniami wizerunkowymi strategia marki ma także cel w postaci walki o udziały rynkowe.

Wyślij komentarz

Please enter your name

Your name is required

Please enter a valid email address

An email address is required

Napisz komentarz


8 × = czterdzieści

Nazywam się Jarosław Filipek. Jestem założycielem i prezesem firmy CODES. BrandValue.pl jest miejscem, na którym chciałbym podzielić się swoim 20 letnim doświadczeniem w budowie strategii rynkowych i strategii rozwoju opartych na marce. Jedną z barier w rozwoju firm, jaką często zauważałem, był brak integracji marketingu ze strategią biznesową. Gdy marketing rozumiał strategię firmy a zarząd traktował marketing jako inwestycję, przedsiębiorstwa uzyskiwały wyższe marże, szybko zwiększały udziały rynkowe oraz rozszerzały działalność na nowe rynki, wprowadzały nowe oferty i pozyskiwały nowe grupy klientów.

Według mnie, marka to coś więcej niż tylko wysoka świadomość rynkowa. To model biznesowy: tworzący trwałą przewagę konkurencyjną, optymalnie wykorzystujący zasoby i generujący wysoki zwrot z inwestycji. Drugim tematem, który chciałbym poruszać na BrandValue.pl są prawa własności do marek oraz transakcje na markach: zakup, sprzedaż i licencjonowanie. Każda fuzja, każde przejęcie wiąże się z nabywaniem i zbywaniem praw do marek. Nie każda firma ma prawa odpowiednio zabezpieczone, nie każda uzyskuje za nie optymalną cenę. Zapraszam do lektury artykułów, dyskusji i publikowania komentarzy.

BLOG BrandValue © 2018 All Rights Reserved

Designed by WPSHOWER

Powered by WordPress

SEO Powered By SEOPressor
WordPress SEO